Među problemima koji se tiču bosanskohercegovačkog društva u cjelini, od institucija do fizičkih lica, nalazi se i narušena sigurnost u saobraćaju. Svjedoci smo konstantno punih naslovnica o saobraćajnim nesrećama, izazvanoj šteti, ugroženim ili već izgubljenim životima u nedostatku saobraćajne opreznosti.
”Peticija za sigurno kretanje i za život u saobraćaju” je inicijativa posvećena podizanju svijesti o ponašanju u saobraćaju, ali i mobiliziranju zajednice kako bi, u saradnji sa Ministarstvom komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, kroz izmjene Pravilnika i Zakona, postigli značajno smanjenja broja saobraćajnih nesreća
“Sigurnost u saobraćaju, naše djece i našu, možemo postići jedino djelujući zajedničkim snagama. S tim u vezi, pozivam bh. društvo, vozače i pješake, na ličnu odgovornost, ali i na potpisivanje Peticije koja može doprinijeti ubrzanju izmjena određenih stavki Zakona, koji bi nadalje poboljšao sigurnost na cestama”, govori Danis Tanović, ambasador kampanje.
Da li ste znali da bh. društvo godišnje gubi oko 600 miliona konvertibilnih maraka usljed saobraćajnih nesreća? Ovi gubici utiču na društvo na mnogo načina – od medicinskih troškova, do izgubljenih radnih sati i oštećenja imovine, kako je navedeno u Bihamku.
U borbi za sigurnost u saobraćaju širom svijeta, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je postavila jasan cilj za drugu UN dekadu sigurnosti u saobraćaju, a to je: prepoloviti broj globalnih smrtnih slučajeva i povreda u saobraćajnim nesrećama, do 2030. godine.
Razlog tome su sljedeće statistike, koje ukazuju na alarmantnost rješavanja ovog kolektivnog problema:
Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina, prema podacima iz Bihamka, a navedenim u “Informaciji o saobraćajnim nezgodama, njihovim uzrocima i posljedicama u BiH” u 2022. godini, broj saobraćajnih nesreća porastao je za nevjerovatnih 30% u odnosu na prethodnu godinu. U Informaciji su, također, sadržani podaci o tome da su, u toku prošle godine, 222 osobe izgubile život u saobraćajnim nesrećama, a njih 10.258 je bilo povrijeđeno.
Shodno riječima Ministra komunikacija i prometa BiH, Edina Forte, Ministarstvo će poduzeti sve potrebne mjere kako bi se poduzele barem neke od potrebnih mjera i izmijenile određene stavke Pravilnika i Zakona, u svrhu rješavanja problema sa velikim brojem saobraćajnih nesreća u BiH.
“Slabije razvijena društva ne ulažu dovoljno u sigurnost i infrastrukturu, stavljajući druge stvari kao prioritet. Ipak mislim da je ljudski život najprioritetniji. Mi planiramo u narednom periodu donijeti izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na državnom nivou, u kojem ćemo jasnije definisati pojam “bahate vožnje”, predvidjeti oduzimanje vozila za povratnike u krivična djela ove vrste i slično. Također, ono što uvijek daje rezultate je investiranje u bolju infrastrukturu, dakle sigurnije ceste i krivine, kao i jasno označene pješačke i biciklističke zone”, saopćeno je.
Cilj ove kampanje je kreirati okruženje u kojem će se svaki građanin i građanka Bosne i Hercegovine osjećati sigurnije kao učesnik/ca u saobraćaju, u ulozi vozača, pješaka, vozača romobila ili bicikliste. Želimo udruženim snagama promovisati odgovorno ponašanje u saobraćaju, ali i edukovati građane/ke o važnosti savjesnog i obzirnog ophođenja prema saobraćaju. Ministarstvo komunikacije i prometa Bosne i Hercegovine je prepoznalo važnost ove inicijative i podržalo Peticiju za sigurno kretanje i za život u saobraćaju.
”Ako želite aktivno doprinijeti promjenama u društvu i unaprijediti sigurnost učesnika u saobraćaju, pozivamo Vas da se pridružite ovoj važnoj inicijativi”, saopćili su.
Peticija ima u interesu sljedeće:
“Ako želite aktivno doprinijeti promjenama u društvu i unaprijediti sigurnost učesnika/ca saobraćaju, pozivamo Vas da se pridružite ovoj važnoj inicijativi”, saopćili su.
Posjetite www.potpisizazivot.ba i svojim potpisom podržite napore za isticanje važnosti kreiranja sigurnijeg okruženja za sve učesnike/ce u saobraćaju.
Jedan potpis čini razliku!